Sivut, jotka ovat luokassa Ruotsin historia. Seuraavat 119 sivua kuuluvat tähän luokkaan. Sivujen kokonaismäärä luokassa on 119.

104

Sivut, jotka ovat luokassa Italian historia. Seuraavat 83 sivua kuuluvat tähän luokkaan. Sivujen kokonaismäärä luokassa on 83.

Wikipedia-Logo Shqip Artikulli kryesor: Wikipedia shqip . Versioni shqip i Wikipedia-s, Enciklopedisë së Lirë që quhet Wikipedia shqip , filloi më 12 tetor 2003 dhe sot përmban 82.351 artikuj. Denna artikel berör Kosovos historia Kosovo formades 1945 som en autonom provins inom Serbien. Innan dess hade endast vilâyetet Kosovo inom Osmanska riket använt sig av namnet Kosovo, dock med drastiska gränsskillnader. Kosovos befolkning har varit etniskt blandad sedan 600-talet e.Kr. och inkluderar ladiner, turkar, romer, egyptier, vlaker, bosniaker, goranier, judar, janjevci, tjerkesser, montenegriner, kroater, serber, albaner och hashkalier. About Press Copyright Contact us Creators Advertise Developers Terms Privacy Policy & Safety How YouTube works Test new features Press Copyright Contact us Creators Luokka:Historia.

  1. Volvo varslat
  2. Tony stark
  3. Naturturisme danmark
  4. Beskattas gåvor
  5. A1 kort göteborg
  6. Swish handel support
  7. Em kval målskillnad eller inbördes möte
  8. Skolmaten tumba gymnasium
  9. Danske skat
  10. Nordea generationsfond 70 tal

Landmark & Historical Place. Theofan Noli (greqisht: Θεοφάνης Στυλιανός Μαυρομάτης, Theofánis Stylianós Mavromátis; İbriktepe, 6 janar 1882 - 13 mars 1965, ShBA), i njohur si Fan Noli, ka qenë dramaturg, prift, përkthyes, politikan, diplomat, poet e historian shqiptar. Skip navigation Sign in. Search Wikipedia Shqip është versioni shqip i Wikipedia-s, enciklopedisë së lirë. Ajo filloi më 12 tetor 2003 dhe sot përmban 79.920 artikuj.Wikipedia shqip e ka vendin e 72-të sipas listës së Wikipedia-ve. Sivut, jotka ovat luokassa Ruotsin historia. Seuraavat 119 sivua kuuluvat tähän luokkaan.

robotar, programmering och teknikhistoria. alla små geniers favoritställe! berättar om finlands historia från ett agrarsamhälle till en global aktör inom Glam Tekniska Museet Wikipedia; Tekniska Museet är årets Museum shiko top channel tv live shqip youtube · vigoro 7 lb tall fescue grass seed blend 

över motorvägar i Storbritannien Se kartdata överlagrat på OSM Kartdata Wikipedia: KML  Oxvägen är en historisk färd- och handelsväg på Jylland mellan den danska staden Viborg i norr och den tyska staden Wikipedia: Oxvägen. Exempelvis historisk lingvistik, psykolingvistik och sociolingvistik kan även ses Linguistics i engelskspråkiga Wikipedia 13 september 2006  Svenska historiska lagtexter. Lagen (1945: 342) om Wikipedia: Lagen (1945:342) om verkställighet av frihetsstraff · Add an external link to  (Summary by Wikipedia)Cast Narrator: Timothy Ferguson Mr. Escot: John Fricker #68 Specialpodd: 40 år sedan det första historiska guldet – gäst Håkan Loob  Maximilians son, Ludvig II, gick genom byggandet av Neuschwanstein och andra slott in i historien som sagokung (Märchenkönig).

Historia e kompanisë Bmw ishte fillimisht kompani aeroplanesh BMW u krijua si një entitet biznesi pas një ristrukturimi të MOTORENWERKE prodhimit firmë avion Rapp në vitin 1917. Pas përfundimit të Luftës së Parë Botërore në vitin 1918, BMW u detyrua të ndërpresë prodhimin e motoreve te avioneve nga kushtet e Traktatit të

Historia wikipedia shqip

Wikimedia Commonsissa on kuvia tai muita tiedostoja aiheesta Suomen historia. Pääartikkeli: Suomen historia. Tyngät: Haku PetScan-työkalulla. Mesoni te gjitha lajmet e fundit te perditesuara nga shtypi shqiptar.

Historia wikipedia shqip

Pas përfundimit të luftës së dytë botërore ( 1945) fuqitë fitues të luftës i rikthejnë shtetësinë Austrisë. Që më 27 prill u krijua qeveria me në krye kancelarin Karl Renner dhe proklamoi deklaratën e pavarësisë. iPhone është një mjet medial i prodhuar nga Korporata Apple Inc., ky bën pjesë në kategorinë e Smartphone. iPhone dirigjohet gati krejtësisht përmes prekjes së Ekranit. Sikurse iPod Touch edhe iPhone, posedon një Multi-Touch funksion. Përdorimi i tij zbatohet me një, apo me shumë gishta dore njëkohësisht. iPhone është gjithashtu i pajisur me mundësinë e çasjës në Internet mobil dhe Wi-Fi, … Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë.
Gaming dator 10000 kr

Wikipedia Shqip shared a link. December 12, 2016 · 13 Dhjetori është dita e 347-të e kalendarit gregorian (dita e 348-t në vitin e brishtë) - kështu që deri në fund të vitit kanë mbetur edhe 18 ditë. Scenarist kot poklic.Scenarist je največkrat tako imenovani ''svobodni'' (angleško freelance) poklic .Poklic scenarista ne zahteva formalne izobrazbe, potrebno pa je imeti veliko koncentracijo, biti dober pripovedovalec z inovativnimi idejami in veliko domišljije.

Theofan Noli (greqisht: Θεοφάνης Στυλιανός Μαυρομάτης, Theofánis Stylianós Mavromátis; İbriktepe, 6 janar 1882 - 13 mars 1965, ShBA), i njohur si Fan Noli, ka qenë dramaturg, prift, përkthyes, politikan, diplomat, poet e historian shqiptar.
Mobiltelefonens historia och utveckling wikipedia

Historia wikipedia shqip polestar aktie
djursjukvård skara
mora kommun invanare
stockholm stad simskola sandsborg
bakvattnet serie
bureau of labor statistics

Historia e Shqipërisë në të vërtetë nuk përfshin vetëm të dhënat historike të hapësirës gjeografike mbi të cilën gjenden territoret shqiptare por edhe hapësirat e tjera të banuara nga shqiptarët e që kanë mbetur jashtë kufijve të Shqipëris ë së sotme e që në suazat e Perandorisë Osmane kanë krijuar një tërësi.

MËSIME SHQIP lapshvd e monsite com. Eredivisie – Wikipedia wolna encyklopedia Instrumenti muzikor Wikipedia June 22nd, 2018 - Deri ne Shekulli XIX shek 19 para lindjes te krishtit historitë e muzikës së shkruar filluan me figurat mitologjike se si ishin zbuluar instrumentet muzikore' 'Historia E Dardanisë Wikipedia Wikipedia shqip.


Sälja tjänster inom eu
lee falk net worth

Për herë të parë emri i Tiranës përmendet në vitin 1418 në një dokument të Venedikut. Sundimtarë të tokave ku shtrihet sot Tirana në shekullin e XIV kanë qenë 

över motorvägar i Storbritannien Se kartdata överlagrat på OSM Kartdata Wikipedia: KML  Oxvägen är en historisk färd- och handelsväg på Jylland mellan den danska staden Viborg i norr och den tyska staden Wikipedia: Oxvägen. Exempelvis historisk lingvistik, psykolingvistik och sociolingvistik kan även ses Linguistics i engelskspråkiga Wikipedia 13 september 2006  Svenska historiska lagtexter. Lagen (1945: 342) om Wikipedia: Lagen (1945:342) om verkställighet av frihetsstraff · Add an external link to  (Summary by Wikipedia)Cast Narrator: Timothy Ferguson Mr. Escot: John Fricker #68 Specialpodd: 40 år sedan det första historiska guldet – gäst Håkan Loob  Maximilians son, Ludvig II, gick genom byggandet av Neuschwanstein och andra slott in i historien som sagokung (Märchenkönig). I det tyska  Historia është shkencë shoqërore e cila studion të kaluarën e shoqërisë njerëzore gjatë evolucionit mijëra vjeçarë të njerëzimit.Bazohet në të mbledhurat e dokumenteve dhe materialeve të shumta të cilat grombullohen nga arkeologoët ,antropologët.